Csillag Nincs értékelve
Kedvencnek jelölöm Kedvelés

Szilvagombóc torta

Szükséges idő Több, mint 60 perc
Nehézség Tapasztalatot kíván
Recept megosztása

Hozzávalók

A szilvapudinghoz:

50 dkg friss vagy fagyasztott szilva
1,75 dl víz
1 mokkáskanál őrölt fahéj
12 dkg kristálycukor

A „gombóchoz” a cukorsziruphoz:

3,5 dkg kristálycukor
0,35 dl víz
0,35 dl rum

A külsejéhez a piskótához:

2 tojás
2 ek kristálycukor
2 ek finomliszt

A vajkrémhez:

2,5 dkg vaj
2,5 dkg porcukor

A töltéshez:

25 dkg egyszeres marcipán (1/1 arányban van benne a mandula és a cukor)
porcukor a nyújtáshoz
1 mokkáskanál őrölt fahéj
10 dkg kimagozott puha aszalt szilva

A gombóc (tekercsek) bevonásához:

10 dkg étcsokoládé
2 ek olaj

A torta tetejére való csokoládés piskótához:

2 közepes nagyságú (M-es) tojás
5 dkg kristálycukor
1 mokkáskanál hideg víz
3,5 dkg finomliszt
1 dkg vaj

A torta aljára való Sacher felverthez:

3 tojássárgája
1 egész tojás
fél mokkáskanál hideg víz
3,5 dkg kristálycukor
0,125 dl olaj
2,75 dkg finomliszt

A forma kikenéséhez:

1 dkg vaj

A torta összeállításához:

4 dl habtejszín
10 dkg aranykrém (sűrű vaníliakrém)
1 dl víz
1 ek citromlé
csipetnyi őrölt fahéj

A torta díszítéséhez:

10 dkg egyszeres marcipán
5-6 dkg magozott, puha aszalt szilva
3 dl habtejszín

A torta tetejére:

10 dkg 70 % kakaótartalmú étcsokoládé
Ezekben a gyűjteményekben található:

Elkészítés lépésről lépésre

Elkészítés

1. A szilvapudinghoz a szilvát megmossuk, félbevágva a magját kiemeljük. Húsát kockákra vágjuk, egy lábasba szórjuk. Ha fagyasztott szilvából készítjük, akkor szobahőmérsékleten fölengedjük, földaraboljuk, s azzal a lével tesszük lábosba, amit időközben kiengedett; ezt természetesen a későbbi víz mennyiségéből le kell vonni. A fele vizet ráöntjük, a fahéjjal fűszerezzük, a cukorral ízesítjük, és fölforraljuk.
2. A maradék hideg vízben a pudingport simára keverjük, a forrásban lévő szilvához öntjük. Kevergetve 2-3 percig főzzük, ezalatt kellően besűrűsödik, majd hűlni hagyjuk. Ha fakó a színe, utólag néhány csepp lila természetes ételfestékkel (áfonyával) színezhetjük. Ha túlságosan egyben maradna benne a szilva, kissé szétturmixolhatjuk, de semmiképpen se legyen egynemű, fontos, hogy látszódjanak benne a szilvadarabok.
3. Elkészítjük a „gombócot”. A cukorsziruphoz a vízből és a cukorból szirupot főzünk, azaz kevergetve 1-2 percig együtt főzzük, majd amikor kihűlt, hozzáadjuk a rumot. Közben a piskótához a tojások sárgáját a cukorral fehéredésig keverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük. A cukros tojássárgájára tesszük, a lisztet rászitáljuk, majd óvatos mozdulatokkal összeforgatjuk. Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk és a masszát 7×42 centis lappá elsimítjuk rajta. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 15 perc alatt megsütjük. A vajkrémhez a puha (szobahőmérsékletű) vajat a porcukorral jól kikeverjük.
4. A marcipánt – az egyszeres marcipánnak igen magas a mandulatartalma, intenzív az íze, így nem lesz túlságosan édes a „gombóc” – enyhén porcukrozott gyúrólapon 11×46 centisre nyújtjuk. A piskóta széleit úgy vágjuk le, hogy 7×42 centis lap legyen belőle. (A lényeg, hogy a marcipáncsík mindkét oldala kb. egy-egy ujjnyival legyen szélesebb a piskótacsíknál, mivel így tudjuk kényelmesen feltekerni.) Ezután bőrös (sült) felét a puha (szobahőmérsékletű) vajkrémmel lehelet vékonyan lekenjük, majd krémes oldalával lefelé a marcipánlapra fektetjük. Ecset segítségével, a rumos cukorsziruppal megkenjük, majd az őrölt fahéjjal behintjük. Középen a puha magozott aszalt szilvával végigrakjuk (a szilva nagyságától függően változhat a mennyiség, de az a lényeg, hogy a szilvákat szorosan egymás mellé kell helyezni, ne maradjon köztük hézag). Ezután szorosan feltekerjük a csíkot úgy, hogy a piskóta sehol se látszódjon ki.
5. A tekercset kör alakúra formázzuk, sütőpapírral bélelt tálcára (szilikonos papírra) helyezzük, majd fagyasztóban kifagyasztjuk. A díszítéshez használt tekercset is most készítjük el: a vékony, hosszúkás csíkra ellapított marcipánra szorosan egymás mellé aszalt szilvát fektetünk, szorosan feltekerjük, és a másik mellé téve ezt is lefagyasztjuk.
6. Fagyasztás után mindkét tekercset és csíkokat is olajjal hígított, olvasztott csokoládéban kimártjuk, vigyázva arra, hogy a csokoládé mindenhol fedje a marcipánt. Ha észrevesszük dermedés után, hogy valahol nem fedte be teljesen a csokoládé a marcipánt, akkor azt utólag kenjük be csokoládéval, mert ha a későbbiekben a marcipán találkozik a tejszínnel, elfolyik a marcipán. Szintén fontos, hogy a csíkokat olajjal hígított csokoládéval húzzuk át, mert így sokkal könnyebb lesz a szeletelés, mintha egy kemény, roppanós csokoládét kellene átvágni a puha krémben.
7. Elkészítjük a torta tetejére való kakaós (csokoládés) piskótát. A tojássárgáját a cukorral és a vízzel habosra keverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd a cukros tojássárgájára tesszük. A lisztet a kakaóval összekeverjük, az előzőekre szitáljuk, majd óvatos mozdulatokkal összeforgatjuk, közben hozzácsurgatjuk a langyosra olvasztott vajat is. Sütőpapírral bélelt vagy kikent lisztezett tepsiben egy 24 centi átmérőjű kerek lapot kikenünk belőle. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C, légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 15 perc alatt megsütjük. Még melegen alávágunk, leválasztjuk a sütőpapírról.
8. A torta aljára való Sacher felverthez a tojássárgáját, az egész tojást, a vizet és a cukrot egy tűzálló tálba rakjuk, majd kevergetve, vízgőzre téve, szüntelenül keverve annyira felmelegítjük, hogy a tojás ne csapódjon ki – ez kb. 50 °C. Folyamatosan verve szinte habbá verjük mire kihűl, majd belecsurgatjuk az olajat is. A lisztet a kakaóporral összeforgatjuk, az előzőekre szitáljuk, összeforgatjuk. Egy 23 centi átmérőjű tortakarikát kivajazunk, a tésztát belesimítjuk. Előmelegített sütőben, közepesnél nagyobb lánggal (190 °C, légkeveréses sütőben 175 °C) kb. 12 perc alatt megsütjük.
9. Következhet a torta összeállítása. A tejszínt kemény habbá verjük. 1 csomag főzni való vaníliaízű pudingporból az előírás szerinti mennyiségű tejjel és cukorral sűrű vaníliakrémet főzünk. Amikor kihűlt, kimérünk belőle 10 dekányit. A zselatinport a vízben addig melegítjük, míg föloldódik. A szilvapudingot (szilvakrémet) az aranykrémmel (vaníliakrémmel) összekeverjük. A már csak langyos olvasztott zselatint belecsurgatjuk, a citromlével ízesítjük, a fahéjjal fűszerezzük, végül beleforgatjuk a tejszínhabot is.
10. A tortaformában lévő kakaós piskótán (Sacher felverten) elsimítjuk a tejszínes szilvakrém felét. A csokiba mártott „gombócot” (piskótás, marcipános szilvatekercset) óvatosan a közepébe nyomjuk. A maradék krémet egyenletesen elsimítjuk rajta. A tetejére való kakaós (csokoládés) piskótát egy 23 centi átmérőjű tortakarikával kiszúrjuk, hogy szép szabályos legyen, majd a krémre illesztjük. Ha maradt volna a „gombóchoz” használt rumos cukorszirupból, erre a felső lapra kenjük, majd a tortát letakarva 2-3 órára betesszük a hűtőszekrénybe, hogy kellően megdermedjen.
11. A torta tetejét, miután a formát leemeltük róla, az olvasztott csokoládéval bevonjuk, dermedni hagyjuk.
12. Végezetül az oldalát tejszínhabbal vékonyan bevonjuk, a többi habból a tetejére csillagcsöves habzsákból kis halmokat nyomunk. A csokoládéval bevont marcipános szilvatekercset 16 szeletre vágjuk, a habba nyomkodjuk. Forró vízbe mártott késsel szeleteljük föl.
Szilvagombóc torta

Hozzászólások

Ehhez a recepthez még nem érkezett hozzászólás.

Hozzászólás írása

Vélemény írásához, kérjük, jelentkezz be!

Recept ajánló

Szükséges idő Több, mint 60 perc
28 Kedvelés
Nehézség Kis gyakorlat szükséges
Szükséges idő Több, mint 60 perc
72 Kedvelés
Nehézség Könnyen elkészíthető
Szükséges idő Több, mint 60 perc
17 Kedvelés
Nehézség Könnyen elkészíthető

Legújabb cikkek

Dátum 2024-10-17
0 Kedvelés

Régi receptek modern csavarokkal

Hagyományőrzés vagy trendkövetés? A kettő nem zárja ki egymást, ha a klasszikus receptek összetevőit, ízvilágát, külső megjelenését többé-kevésbé újragondoljuk.

Elolvasom Elolvasom
Dátum 2024-09-06
0 Kedvelés

Modern vívmányok a Dr. Oetker életében

Elérkeztünk a Dr. Oetker történetéről szóló cikksorozatunk záró részéhez, amelyben az elmúlt évtizedek újdonságait vesszük górcső alá a magyar nyelvű szakácskönyvek megjelenésétől kezdve egészen az online felületeken publikált receptekig.

Elolvasom Elolvasom
Dátum 2024-09-06
1 Kedvelés

Klasszikus krémes, és ahogy a Dr. Oetker ajánlja

A Dr. Oetker történetét bemutató cikksorozatunk első részéből már kiderült, hogy a márka megszületésekor milyen forradalmi újításnak számítottak az Oetker receptfüzetek. Lássuk, hogyan folytatódott a történet, és fonódott össze a népszerű krémessel.

Elolvasom Elolvasom
© Copyright | All rights reserved | Dr. Oetker Magyarország Kft.
Hiba
A kedvencekhez adáshoz kérjük jelentkezz be!